Dekret ws odwołania dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy oraz święta nakazane.
Zobacz Informacje bieżące
Eucharystie i nabożeństwa - transmisje on-line
Zobacz Informacje bieżące
PILNE WIADOMOŚCI
DEKRETY I ZARZĄDZENIA W ZAKŁADCE AKTUALNOŚCI > INFORMACJE BIEŻĄCE
SŁOWO Ks. Proboszcza do Parafian
Zobacz : >> aktualności >> informacje bieżące
KANCELARIA PARAFIALNA
KANCELARIA PARAFIALNA od 20 Października 2020 r. ( do odwołania ) jest NIECZYNNA .
Konieczne i pilne sprawy , prosimy zgłaszać w zakrystii, po Mszy św.
W nagłych przypadkach tel. 602 361 247
Ważne !
W przestrzeni kościeła jesteśmy zobowiązani do :
- zakrycia ust i nosa
- zachowania odległości co najmniej 1,5m
(1 osoba na 15 m 2 w naszym kościele max. 50 osób)
- dezynfekcji rąk
Msze św. w niedziele i święta
8.00, 9.30, 11.00, 17.00
Msze św. w dni powszednie
Rano - godz. 7.00
Wieczorem - godz.18.00
GALERIA - OSTATNIO DODANE
Sakrament bierzmowania (11 VI 2017)
Pliki do pobrania
Licznik odwiedzin

2183

12

10065

122

1316580

550
Sakramenty Kościoła
W sakramentach Kościoła zbawiająca wspólnota Boga z człowiekiem staje się widzialna, słyszalna, doświadczalna i obecna. Sakramenty mają swe źródło w Jezusie Chrystusie, w Jego życiu, śmierci i zmartwychwstaniu, ponieważ On jest ucieleśnieniem miłości Boga do ludzi. Papież Leon Wielki (+461) powiedział: „Wszystko to, co w zbawczym dziele Jezusa Chrystusa było widzialne, słyszalne i doświadczalne, działa nadal w sakramentach Kościoła”.
Szczególnie uwidacznia się to w Eucharystii. Nie tylko obiecuje ona wspólnotę z Bogiem i ludźmi, ale także ją stwarza. Mówi się w niej nie tylko o nowym życiu, lecz i o tym, że Jezus wydaje siebie za „nowe życie”. Podobnie można mówić o innych sakramentach. W nich czyni Bóg to, o czym one mówią i co zapowiadają.
Sakramenty można przyporządkować wydarzeniom w życiu człowieka. Przy ważnych i zwrotnych dla niego chwilach Kościół udziela mu, w imieniu Jezusa Chrystusa, miłości Boga, zbawienia i łaski oraz wskazuje w czynionych znakach, jak Bóg nam ludziom się udziela. W chrzcie św. zostaje dana człowiekowi, na początku jego chrześcijańskiego życia, wspólnota z Jezusem Chrystusem i wszystkimi chrześcijanami. W bierzmowaniu - przez umocnienie Duchem Świętym - wzmocnione jest to, czemu początek dał chrzest, czyli życie chrześcijańskie. Dlatego chrzest i bierzmowanie są sobie tak bliskie.
Także i chrześcijanin w grzechu nie pozostaje bez znaku bliskości Boga. W sakramencie pokuty ofiarowuje mu Bóg pojednanie i udziela ponownego przebaczenia.
Sakrament namaszczenia chorych dodaje odwagi i umacnia w nadziei na Boże miłosierdzie i zbawienie.
Ten kto powołany jest do specjalnej służby w Kościele - jako diakon, kapłan lub biskup - otrzymuje swe zadanie w sakramencie kapłaństwa.
W sakramencie małżeństwa młoda para zostaje obdarzona obietnicą, że miłość Boża będzie działać w ich wzajemnej miłości. Wspólnota małżeńska staje się symbolem wspólnoty, którą daje Bóg.
Sakramenty sprawiają więc, że tworząca wspólnotę miłość Boga staje się dla ludzi widzialna i słyszalna:
Sakramenty nie tylko wskazują nowe życie, one nam je dają. Nie tylko mówią o naszym zbawieniu, one je dają. One nie tylko mówią o bliskości Pana, w nich Pan przychodzi do nas.
źródło: OPOKA
SAKRAMENTY CHRZTU I BIERZMOWANIA PRZYJMUJE SIĘ W PARAFII ZAMIESZKANIA. JEŚLI SAKRAMENT MA BYĆ PRZYJĘTY W INNEJ PARAFII WYMAGANA JEST ZGODA Z PARAFII ZAMIESZKANIA.
SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA NARZECZENI ZAWIERAJĄ W PARAFII NARZECZONEGO LUB NARZECZONEJ. W INNYM PRZYPADKU POTRZEBNA JEST ZGODA Z PARAFII ZAMIESZKANIA LUB LICENCJA NA POBŁOGOSŁAWIEŃIE MAŁŻEŃSTWA W INNEJ PARAFII.